Odměna
Má odměna za právní služby je zpravidla smluvní, tzn. dohodnou mezi mnou a Vámi jako klientem. Výše odměny zohledňuje hodnotu věci, její složitost a časovou náročnost, jakož i požadovanou odbornost a jazyk, v němž mají být právní služby poskytnuty.
Smluvní odměnu si můžeme sjednat jako odměnu časovou, úkonovou, paušální nebo podílovou, popř. jako jejich kombinaci.
První předběžná konzultace v rozsahu až 15 minut je zdarma.
Nejsem plátcem DPH.
Odměna časová
V případě časové odměny si dohodneme sazbu odměny zpravidla za každou započatou hodinu poskytování právních služeb.
Odměna úkonová
V případě úkonové odměny si dohodneme sazbu odměny za jeden úkon právní služby (jedním úkonem právní služby může být např. převzetí a příprava věci, předžalobní výzva, žaloba, odvolání), popř. odměnu za vyřízení určité věci.
Odměna paušální
V případě pravidelného poskytování právních služeb si také můžeme dohodnout paušální odměnu, a to zpravidla za jeden měsíc poskytování právních služeb, jejíž výše je konečná bez ohledu na skutečný rozsah poskytnutých právních služeb v daném měsíci.
Odměna podílová
Nedohodneme-li si smluvní odměnu, určí se má odměna za právní služby podle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif).
Úplné znění advokátního tarifu je dostupné v e-Sbírce.
Vznikne-li mezi advokátem a klientem, který je spotřebitelem (tj. je fyzickou osobou a zároveň nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání), spor týkající se poskytování právních služeb a tento spor se nepodaří vyřešit dohodou, má klient – spotřebitel na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, právo podat návrh na mimosoudní řešení takového sporu určenému subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, kterým je Česká advokátní komora.
Podrobné informace naleznete na stránkách České advokátní komory.